Apple Watch 49 mm Alpine Loop, Terracotta, Small, Black Titanium Finish
Manufacturer: APPLE
ID: MG9D4ZM/A
Free shipping
9990€
Show VAT 0%
Show VAT 25.5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 66 g |
| Width | 49 mm |
| Package depth | 211 mm |
| Package height | 12.5 mm |
| Package width | 115 mm |
| Wrist size range | 130 - 160 mm |
| Packaging content | |
| Number of bands included | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Compatibility | Apple Watch Models 44mm 45mm 46mm 49mm |
| Material | Titanium, Polyester, Spandex |
| Product colour | Brown |
| Brand compatibility | Apple |
| Adjustable | ![]() |
| Buckle material | Titanium |
| Product type | Watch Band |
| Band size | S |
| Compatible device type | Smartwatch |
| Clasp type | Hook-and-loop clasp |
| EAN | 0195950649307 |
| Warranty | 1 year |
The Alpine Loop is constructed from two textile layers woven together into a single continuous piece, a design that enhances durability by eliminating stitching. This rugged profile is intended for a variety of activities, from outdoor excursions to everyday use. The band's material composition includes recycled polyester and spandex for a comfortable feel on the wrist. A corrosion-resistant G-hook closure slides smoothly into the textile loops, allowing for precise adjustments.
Key Features:- Designed for 49mm Apple Watch cases
- Band Material: Alpine Loop with recycled polyester and spandex
- Clasp Type: Titanium G-hook
- Band Colour: Terracotta
- Buckle Finish: Black Titanium
- Size: Small
- Fits Wrists: 130–160 mm
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Postal package
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

