HPE ProLiant DL20 Gen11 Intel Xeon E-2434 3.4GHz 4c 1P 32GB-U 4SFF 2x480GB SATA SSD 800W PS EU Server
Manufacturer: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
ID: P78087-425
570390€
Show VAT 0%
Show VAT 25.5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Technical details | |
| Device type | SSD |
| Processor | |
| Processor model | E-2434 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Ports & interfaces | |
| Expansion slots | Two maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs. |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Energy management | |
| Power supply type | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Power supply | 800 W |
| Number of main power supplies | 1 |
| Networking | |
| Ethernet LAN | ![]() |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Storage | |
| Drive capacity | 480 GB |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 960 GB |
| Number of HDDs installed | 2 |
| SSD interface | SATA III |
| RAID support | ![]() |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Supported RAID controllers | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Other features | |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Standard fans | 3x High Performance Fans |
| Number of processors supported | 1 |
| Design | |
| Rack mounting | ![]() |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| EAN | 0190017771854 |
| Warranty | 3 years |
| Source: Icecat.biz | |
Are you looking for a compact and versatile 1U server that supports edge workloads like security monitoring in a variety of environments? The reliable HPE ProLiant DL20 Gen11 server delivers a compact and versatile server with enhanced security at an affordable price. Deploy the short-depth rack form factor in small, remote, or branch offices, as a powerful point of sale platform in transport, retail, and hospitality environments or as a flexible configuration for customization in space constrained environments of military and government customers. Blending performance, reliability, and manageability, this one-socket, 1U server featuring Intel Xeon E processors provide unique enterprise-class capabilities at a great value—making it an ideal rack server platform for growing businesses, enterprises, and service providers. Outstanding configuration flexibility caters to a variety of business requirements and a wide range of qualified options fits a variety of needs.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E-2400 Series processors, up to 8 cores.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
Optional HPE iLO management port as an option kit for faster data transmission with enhanced security.
One PCIe Gen5 slot for greater I/O bandwidth.
One OCP slot for greater I/O bandwidth.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E-2400 Series processors, up to 8 cores.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
Optional HPE iLO management port as an option kit for faster data transmission with enhanced security.
One PCIe Gen5 slot for greater I/O bandwidth.
One OCP slot for greater I/O bandwidth.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Postal package
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

