Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Processor | |
| Processortillverkare | AMD |
| Max antal processorer | 1 |
| Kompatibla processorer | AMD Ryzen Threadripper 1000 Series |
| Processorsockel | sWRX8 |
| Minne | |
| Maximalt internminne | 1024 GB |
| ECC | ![]() |
| Icke ECC | ![]() |
| Minnesspänning | 1,2 V |
| Minnestyper som stöds | DDR4 |
| Maximalt RDIMM minne | 128 GB |
| Obuffrat minne | ![]() |
| Minnesplatser, typ | DIMM |
| Antal minnesplatser | 8 |
| Minnesklockhastighet som stöds (max) | 3200 MHz |
| ECC-kompatibilitet | ECC & icke-ECC |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 305 mm |
| Djup | 244 mm |
| Miljökrav | |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 90% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Nätverk | |
| Bluetooth-version | Ej tillämpligt |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Bluetooth | ![]() |
| LAN-styrenhet | Intel X710-AT2 |
| Wi-Fi | ![]() |
| Intern I/O | |
| USB 2.0 anslutning | 0 |
| CPU-fläktsanslutning | ![]() |
| ATX strömkontakt (24-pin) | ![]() |
| Antalet EATX-strömanslutningar | 2 |
| Ljudanslutning på framsidan | ![]() |
| TPM-anslutning | ![]() |
| EPS strömkontakt (8-polig) | ![]() |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-anslutningar | 1 |
| Antal SATA III kontakter | 12 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)-anslutningar | 1 |
| Kontakter på framsidan | ![]() |
| 12V-kontakt | ![]() |
| Anslutningsmöjligheter | |
| Seriella portar | 1 |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 0 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 3 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal DVI-D anslutningar | 0 |
| Antal HDMI-portar | 0 |
| IPMI LAN (RJ-45)-port | ![]() |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 0 |
| Lagringskontroll | |
| RAID-stöd | ![]() |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | M.2, SATA III |
| Expansionsplatser | |
| PCI Express x16 platser | 7 |
| Antal M.2 (M)-platser | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | 7 |
| BIOS | |
| BIOS minnesstorlek | 256 mbit |
| BIOS-typ | AMI |
| ACPI-version | 2.0 |
| Clear CMOS knapp | ![]() |
| Systemhantering BIOS (SMBIOS)-version | 2,8 |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Aspeed AST2500 |
| Ombord grafikkort minne | 512 MB |
| Egenskaper | |
| Moderkortets chipset | AMD WRX80 |
| Moderkort formfaktor | ATX |
| PC hälsoövervakning | CPU, Fan, LED, Spänning |
| Moderkort, chipsetfamilj | AMD |
| Komponent för | Server |
| Produkttyp | Server / arbetsstations moderkort |
| EAN | 4710483939235 |
ASRock Rack WRX80D8-2T är ett servermoderkort i ATX-formfaktor, utvecklat för AMD Ryzen Threadripper PRO-processorer. Moderkortet är baserat på AMD WRX80-chipsetet och är konstruerat för arbetsstationer och servrar med höga prestandakrav. Med åtta DIMM-platser erbjuds stöd för DDR4-minne i konfigurationer med upp till 1024 GB, inklusive både ECC- och icke-ECC-moduler för ökad systemstabilitet. Den robusta designen och strömförsörjningen är anpassad för kontinuerlig drift under tung belastning.
Expansionsmöjligheterna är omfattande med sju PCIe 4.0 x16-platser, vilket gör det möjligt att installera flera grafikkort, acceleratorer eller andra högpresterande instickskort. För lagring finns tolv SATA 6 Gb/s-portar samt två M.2-platser som använder PCIe 4.0 x4 för snabb dataöverföring. Nätverksanslutningen hanteras av dubbla integrerade 10 GbE LAN-portar, vilket ger hög bandbredd och låg latens för dataintensiva miljöer. Moderkortet är även utrustat med integrerad IPMI för fjärradministration och övervakning.
Nyckelfunktioner:- Stöder AMD Ryzen Threadripper PRO 5000WX/3000WX-processorer
- Använder AMD WRX80-chipsetet för högpresterande arbetsstationer
- Har åtta DDR4-minnesplatser med stöd för upp till 1024 GB
- Kompatibelt med både ECC- och icke-ECC-minnesmoduler
- Utrustat med sju PCIe 4.0 x16-expansionsplatser
- Inkluderar tolv SATA 6 Gb/s-portar och två M.2-platser
- Integrerar dubbla 10 GbE LAN-portar för snabb nätverksanslutning
- Byggt i standard ATX-formfaktor
Beräknad leverans: 04.05 - 05.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 04.05 - 05.05
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 04.05 - 05.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 04.05 - 05.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 04.05 - 05.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 04.05 - 05.05
Beräknad leveranstid: 04.05
Beräknad leveranstid: 05.05
Beräknad leveranstid: 05.05
Beräknad leveranstid: 05.05
Beräknad leveranstid: 04.05 - 05.05
Beräknad leveranstid: 04.05 - 05.05
Beräknad leveranstid: 05.05
- manual pdf (English)


