Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Processor | |
| Moderkortets chipset | Intel W680 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorsockel | LGA 1700 |
| Inbyggd processor | ![]() |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Minne | |
| Maximalt internminne | 192 GB |
| ECC | ![]() |
| Antalet DIMM-platser | 4 |
| Icke ECC | ![]() |
| Minnesspänning | 1.1 V |
| Minnestyper som stöds | DDR5 |
| Obuffrat minne | ![]() |
| Antal minnesplatser | 4 |
| Minnesklockhastighet som stöds (max) | 4400 MHz |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal COM portar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45)-port | ![]() |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Vikt & dimension | |
| Höjd | 43,5 mm |
| Bredd | 650 mm |
| Djup | 438 mm |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning | 800 W |
| 80 plus-certifiering | 80 PLUS Platinum |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Hot-swap PSU | ![]() |
| Miljökrav | |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 90% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Bluetooth | ![]() |
| LAN-styrenhet | Intel I210, Intel® X710 |
| Wi-Fi | ![]() |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Lagringsmedia | |
| Hårddisk hot swap | ![]() |
| Antal lagringsenheter som stöds | 5 |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,M.2 |
| Antal 2,5 "vikar | 4 |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | PCI Express 3.0, Serial ATA III |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Intern I/O | |
| CPU-fläktsanslutning | ![]() |
| ATX strömkontakt (24-pin) | ![]() |
| Ljudanslutning på framsidan | ![]() |
| TPM-anslutning | ![]() |
| EPS strömkontakt (8-polig) | ![]() |
| Antal SATA III kontakter | 4 |
| Kontakter på framsidan | ![]() |
| Anslutningsmöjligheter | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Lagringskontroll | |
| RAID-stöd | ![]() |
| Expansionsplatser | |
| PCI Express x16 platser | 1 |
| PCI Express-kortplatser version | 4.0 |
| Antal M.2 (M)-platser | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | 1 |
| BIOS | |
| Plug & Play-kompatibel | ![]() |
| BIOS-typ | AMI |
| ACPI-version | 6.4 |
| Clear CMOS knapp | ![]() |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Fel, LAN, Energiljus, Unit Identification (UID) |
| Produktens färg | Grå |
| Återställningsknapp | ![]() |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Aspeed AST2600 |
| Egenskaper | |
| Moderkortets chipset | Intel W680 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Moderkort formfaktor | 1U Rackmount |
| Komponent för | Server |
| Produkttyp | Server / arbetsstations moderkort |
| EAN | 4710483941344 |
ASRock Rack 1U1G-W680/2L2T är ett barebone-serversystem i ett kompakt 1U-rackformat, utformat för arbetsbelastningar i datacenter, edge-installationer och mindre IT-miljöer. Systemet bygger på Intel W680-chipsetet och en LGA 1700-sockel, vilket ger kompatibilitet med Intels 12:e, 13:e och 14:e generationens Core-processorer. Denna plattform levererar prestanda för uppgifter som virtualisering, medieserver, filhantering och mindre databaser. Systemets design är optimerad för att balansera beräkningskraft och utrymmeseffektivitet i serverrack.
Systemet har fyra DIMM-platser som stöder upp till 192 GB DDR5-minne, med stöd för både ECC- och non-ECC UDIMM-moduler för att möta krav på dataintegritet. För anslutning finns dubbla 10 Gigabit Ethernet-portar som säkerställer hög dataöverföringshastighet i nätverket. Lagringskapaciteten hanteras av fyra SATA 6Gb/s-portar och en M.2-plats för snabba NVMe SSD-enheter. Driftsäkerheten stärks av en redundant 800 W 80+ Platinum-strömförsörjning och integrerad IPMI för fullständig fjärrhantering och övervakning.
Nyckelfunktioner:- Stöder 12:e, 13:e och 14:e generationens Intel Core-processorer
- Använder processorsockel LGA 1700
- Bygger på Intel W680-chipsetet
- Har fyra DDR5 DIMM-platser för upp till 192 GB minne
- Erbjuder dubbla 10 Gigabit Ethernet-portar
- Inkluderar fyra SATA III-portar och en M.2-plats
- Tillhandahåller en PCIe 4.0 x16-expansionsplats
- Levereras i ett 1U-rackformat
- Är utrustad med IPMI för fjärrhantering
Beräknad leverans: 04.05 - 06.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 04.05 - 06.05
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 04.05 - 06.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 04.05 - 06.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 04.05 - 06.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 04.05 - 06.05
Beräknad leveranstid: 04.05 - 05.05
Beräknad leveranstid: 05.05 - 06.05
Beräknad leveranstid: 05.05 - 06.05
Beräknad leveranstid: 05.05
Beräknad leveranstid: 04.05 - 06.05
Beräknad leveranstid: 04.05 - 06.05
Beräknad leveranstid: 05.05


