HPE ProLiant ML110 Gen11 Intel Xeon Bronze 3508U 2.1GHz 8c 1P 1x32GB-R 8SFF 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
Tillverkare: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
ID: P81774-425
657190€
Visa Moms 0%
Visa Moms 25.5%
Multitronic Vasa
Multitronic Jakobstad
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Villmanstrand
Multitronic Mariehamn
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Processor | |
| Processor | 3508U |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Bronze |
| Processorkärnor | 8 |
| Processorboostfrekvens | 2,2 GHz |
| Processorns cache | 22,5 MB |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minneslayout | 1 x 32 GB |
| Internminne | 32 GB |
| Anslutningar | |
| Expansionsplatser | 2 to 4 x16 PCIe Gen5 and 1 x16 OCP3 slot. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 12,3 kg |
| Höjd | 600 mm |
| Bredd | 183 mm |
| Djup | 630 mm |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | ![]() |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 480 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| RAID-stöd | ![]() |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| Antal SSD-minnen som stöds | 8 |
| RAID-kontroller som stöds | Embedded Intel VROC SATA/NVMe |
| SSD-storlekar som stöds | 2.5" |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | ![]() |
| Övriga egenskaper | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 183,1 x 629,9 x 599,9 mm (7.21 x 24.8 x 23.6") |
| Standardfläktar | 2x Standard Fans |
| Vikt (imperial) | 12,3 kg (27.1 lbs) |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Design | |
| Chassityp | Tower (4.5U) |
| Produktens färg | Svart |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| EAN | 0190017795133 |
| Garanti | 3 år |
| Source: Icecat.biz | |
Are you searching for an affordable tower server with enterprise-class reliability and performance to meet the requirements of your growing business? The HPE ProLiant ML110 Gen11 server is an enhanced single processor tower with performance, expansion, and security at an affordable price. It supports the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable processor, HPE DDR5 SmartMemory with a maximum capacity of 1536 GB, 4 x16 PCIe Gen5 slots, 1 x16 OCP3 slot, eight large form factor (LFF) or 16 small form factor (SFF) disk drives. It can easily be converted to a rack using 5.5U of rack space. The HPE ProLiant ML110 Gen11 server also offers optional redundant fan and redundant power supply to satisfy automatic fail-over needs, making this the ideal server for small- to mid-sized businesses, and remote and branch offices.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that support up to 32 cores, 185W TDP.
Increased memory bandwidth to 5600 MT/s[1] , performance and lower power requirements with up to 1.5 TB DDR5 memory capacity with 16 DIMM slots.
Advanced data transfer rates from the PCIe Gen5 serial expansion bus, support up to 4 standard PCIe Gen5 x16 slots and 1 OCP 3.0 x16 slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability, RAID1 protected M.2 NVMe boot option.
Support NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator and L4 24GB PCIe Accelerator
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that support up to 32 cores, 185W TDP.
Increased memory bandwidth to 5600 MT/s[1] , performance and lower power requirements with up to 1.5 TB DDR5 memory capacity with 16 DIMM slots.
Advanced data transfer rates from the PCIe Gen5 serial expansion bus, support up to 4 standard PCIe Gen5 x16 slots and 1 OCP 3.0 x16 slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability, RAID1 protected M.2 NVMe boot option.
Support NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator and L4 24GB PCIe Accelerator
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Avhämtning från butiken
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Postpaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Till dörren-paket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Företagspaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.


