HPE ProLiant DL320 Gen11 Intel Xeon Gold 5416S 2.0GHz 16c 1P 64GB-R 10SFF MR416i-o 3x2.4TB HDD 2x1000W PS EU Server
Tillverkare: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
ID: P78092-425
841390€
Visa Moms 0%
Visa Moms 25.5%
Multitronic Vasa
Multitronic Jakobstad
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Villmanstrand
Multitronic Mariehamn
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
| Tekniska data | |
| Enhetstyp | Hybrid-HDD |
| Processor | |
| Processor | 5416S |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Xeon |
| Processorkärnor | 16 |
| Processorboostfrekvens | 4 GHz |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 4800 MHz |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Internminne | 64 GB |
| Anslutningar | |
| Expansionsplatser | Maximum, 2 PCIe Gen5 & 1 OCP 3.0 PCIe Gen5, for detail descriptions please refer to the QuickSpecs. |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | ![]() |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| LAN-styrenhet | Broadcom 5720 |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 1,92 TB |
| Hårddiskens gränssnitt | SATA |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Total lagringskapacitet | 3,84 TB |
| Antalet installerade hårddiskar | 3 |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| RAID-stöd | ![]() |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR416i-o Gen11 x16 Lanes 8GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Övriga egenskaper | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Hårddiskstyp | 3x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD 2x HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSD |
| Standardfläktar | 7x High Performance Fans |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Design | |
| Rackmontering | ![]() |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| EAN | 0190017771946 |
| Garanti | 1 år |
| Source: Icecat.biz | |
Are you looking to run edge AI workloads like Computer Vision that need GPU accelerators or distributed data solutions that require expandable storage? The HPE ProLiant DL320 Gen11 is a 1U 1P server with a unique compact design and workload-driven modular design that is purpose-built for edge computing delivering exceptional performance at 1P economics and an excellent choice for both virtualized and containerized workloads. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 60 cores, 270W, increased memory capability (up to 2 TB 5600 MT/s), and high-speed PCIe Gen5 supporting up to four single-wide GPUs (or two double-wide), the HPE ProLiant DL320 Gen11 server is a perfect low-cost, 1U 1P, performance solution. The HPE ProLiant Gen11 servers are engineered to optimize IT at the edge with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Powered by the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with next-generation 5nm technology that supports up to 60 cores at 270W and 16 DIMMs of DDR5 memory up to 5600 MT/s.
16 DIMMs per processor for up to 2 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and 1 OCP3.0 slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports hot-pluggable or internal, high-availability RAID1 NVMe M.2 boot options.
Support for up to 4 Single Wide or 2 Double Wide GPUs in the front cage with the GPU CTO server.
What is new supporting point:
Powered by the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with next-generation 5nm technology that supports up to 60 cores at 270W and 16 DIMMs of DDR5 memory up to 5600 MT/s.
16 DIMMs per processor for up to 2 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and 1 OCP3.0 slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports hot-pluggable or internal, high-availability RAID1 NVMe M.2 boot options.
Support for up to 4 Single Wide or 2 Double Wide GPUs in the front cage with the GPU CTO server.
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Avhämtning från butiken
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Postpaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Till dörren-paket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Företagspaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.

