HPE DL360 G11 Intel Xeon Silver 4510 64G 8SFF EU Server
Tillverkare: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
ID: P77247-425
1047990€
Visa Moms 0%
Visa Moms 25.5%
Multitronic Vasa
Multitronic Jakobstad
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Villmanstrand
Multitronic Mariehamn
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
| Processor | |
| Processor | 4510 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processorkärnor | 12 |
| Processorboostfrekvens | 4,1 GHz |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processorfrekvens | 2.4 GHz |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Lagring | |
| Enhetstyp | HDD |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 16x DIMM |
| Maximalt internminne | 4 TB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Internminne | 64 GB |
| Anslutningar | |
| Expansionsplatser | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Vikt & dimension | |
| Höjd | 42,9 mm |
| Bredd | 753,1 mm |
| Djup | 434,6 mm |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Strömförsörjning | 1000 W |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | ![]() |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 2,4 TB |
| Hårddiskens gränssnitt | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Total lagringskapacitet | 4,8 TB |
| Antalet installerade hårddiskar | 2 |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Maximal lagringskapacitet | 153,6 TB |
| RAID-stöd | ![]() |
| RAID-kontroller som stöds | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Övriga egenskaper | |
| Säkerhetsegenskaper | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
| Standardfläktar | 5x Standard Fans |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| EAN | 0190017767819 |
| Garanti | 3 år |
| Source: Icecat.biz | |
Are you looking for a scalable, compute-dense solution for hybrid cloud or other data workloads in a virtualized and containerized environment? The HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a rack-optimized, 1U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate, and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 64 cores, 8 TB of memory, and 20 EDSFF drives as well as increased memory bandwidth and high-speed PCIe Gen5 I/O, the HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a perfect solution for Electronic Design Automation (EDA), CAD, and VDI. The HPE ProLiant 360 Gen11 server is engineered to optimize IT with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports up to three single-wide (SW) GPUs[1] to accelerate graphic intense workloads.
Supports Liquid Cooling Modules for highest thermal design points (TDPs).
Powered by 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that supports up to 64 cores & 385W, and 16 DIMMs for up to 8 TB of high bandwidth DDR5 memory up to 5600 MHz.
16 DIMMs per processor for up to 8 TB total DDR5 memory per server with increased performance, High Bandwidth Memory (HBM) support, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2 x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
What is new supporting point:
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports up to three single-wide (SW) GPUs[1] to accelerate graphic intense workloads.
Supports Liquid Cooling Modules for highest thermal design points (TDPs).
Powered by 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that supports up to 64 cores & 385W, and 16 DIMMs for up to 8 TB of high bandwidth DDR5 memory up to 5600 MHz.
16 DIMMs per processor for up to 8 TB total DDR5 memory per server with increased performance, High Bandwidth Memory (HBM) support, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2 x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Avhämtning från butiken
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Postpaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Till dörren-paket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Företagspaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.

