HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus Intel Xeon Silver 4309Y 8c 64GB-R 8SFF SR416i-a 2x480GB SATA SSD 2x800W PS EU Server
Tillverkare: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
ID: P77170-425
474090€
Visa Moms 0%
Visa Moms 25.5%
Multitronic Vasa
Multitronic Jakobstad
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Villmanstrand
Multitronic Mariehamn
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
Manuals
| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Processor | |
| Processor | 4309Y |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Xeon Silver |
| Processorkärnor | 8 |
| Processorboostfrekvens | 3,6 GHz |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processorfrekvens | 2,8 GHz |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 0,0028 GHz |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2,8 GHz |
| Processorgenerering | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minnesplatser | 16x DIMM |
| Maximalt internminne | 8 TB |
| Minne klockhastighet | 3200 MHz |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Internminne | 64 GB |
| Anslutningar | |
| Expansionsplatser | 8, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Vikt & dimension | |
| Höjd | 87,5 mm |
| Bredd | 710 mm |
| Djup | 445,4 mm |
| Strömtillförsel | |
| Nätaggregatstyp | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Strömförsörjning | 800 W |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | ![]() |
| Antal huvudnätaggregat | 2 |
| Antal installerade redundanta nätaggregat | 1 |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5719 |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 480 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Total lagringskapacitet | 960 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | SATA III |
| RAID-stöd | ![]() |
| Antalet installerade SSD | 2 |
| RAID-kontroller som stöds | HPE SR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 24G Controller |
| Övriga egenskaper | |
| Säkerhetsegenskaper | Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0 |
| Hårddiskstyp | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Standardfläktar | 6x Maximum Performance Fans |
| Antal processorer som stöds | 1 |
| Design | |
| Chassityp | Rack (2U) |
| Prestanda | |
| Management-Plattform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (optional, requires licenses) |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| EAN | 0190017767475 |
| Garanti | 1 år |
| Source: Icecat.biz | |
Do your servers need increased performance in storage, compute, or expansion? The HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus server is adaptable for diverse workloads and environments, providing you with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency, this 2U/2P platform is capable for deployment in multiple environments, built on 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors, and backed by a comprehensive warranty. Equipped with PCIe Gen4 capabilities, the HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus server offers improved data transfer rates and higher networking speeds.
What is new supporting point:
Supports 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors.
Support for PCIe Gen4, resulting in improved bandwidth and throughput.
Support for industry-standard OCP 3.0 Network Adapters.
Support for Trimodal (NVMe/SAS/SATA) HPE Smart Array controllers.
What is new supporting point:
Supports 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors.
Support for PCIe Gen4, resulting in improved bandwidth and throughput.
Support for industry-standard OCP 3.0 Network Adapters.
Support for Trimodal (NVMe/SAS/SATA) HPE Smart Array controllers.
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Avhämtning från butiken
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Postpaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Till dörren-paket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Företagspaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Matkahuolto: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Posti: Hempaket
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
- Infographic (English)
- Infographic (English)
- Brochure (English)
- White Paper (English)
- Brief (English)
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.

