Lian Li UNI FAN SL-INF Wireless Reverse Case Fan - 140 mm - White
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 142 x 28 mm |
| Energy management | |
| Voltage | 13.2 V |
| Fan current | 0.18 A |
| Fan power consumption | 4.92 W |
| Starting voltage | 6 V |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Design | |
| Material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | White |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination LED | ![]() |
| Number of LEDs | 62 |
| Performance | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Suitable location | Computer case |
| Maximum airflow | 73.8 cfm |
| Maximum air pressure | 3.12 mmH2O |
| Noise level (high speed) | 28.6 dB |
| Fan speed (max) | 1700 RPM |
| Fan speed (min) | 200 RPM |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Rotational speed (min) | 200 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | ![]() |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Features | |
| Product type | Case fan |
| EAN | 4718466022615 |
The Lian Li UNI FAN SL-INF is a 140 mm case fan that features a reverse blade configuration. This design allows the fan to function as an intake while keeping its decorative side, which includes an infinity mirror effect, visible inside the chassis. It is intended for PC builds where a specific aesthetic is desired without compromising the intended airflow direction for system components. The fan's white frame incorporates multi-zone, addressable RGB lighting that can be synchronized with other compatible hardware for a unified visual theme.
This model is built around a Fluid Dynamic Bearing (FDB), which contributes to quieter operation and increased operational longevity. Full PWM support enables precise fan speed control, with an operational range that extends from 200 to a maximum of 1700 RPM. Its performance specifications are suited for use as a general case fan or for mounting on radiators that present moderate airflow restriction. The fan's construction combines polycarbonate, thermoplastic polyester, and aluminum elements for structural and aesthetic purposes.
Key Features:- Features a 140mm reverse blade design for intake configurations
- Offers PWM speed control from 200 to 1700 RPM
- Delivers up to 73.8 CFM airflow and 3.12 mmH2O static pressure
- Equipped with a durable Fluid Dynamic Bearing (FDB)
- Includes addressable RGB lighting with an infinity mirror effect
- Constructed using aluminum, PC, and PBT materials
Estimated delivery: 06.05 - 11.05
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 06.05 - 11.05
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 06.05 - 11.05
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 06.05 - 11.05
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 06.05 - 11.05
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 06.05 - 11.05
Estimated delivery time: 06.05 - 10.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 10.05
Estimated delivery time: 06.05 - 11.05
Estimated delivery time: 06.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 10.05
- manual pdf (English)

