HP EliteBook 8 G1 14" Ultra 5 225U, 16GB, 512GB, Win 11 Pro - Notebook, Silver
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Device type | SSD |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Processor | |
| Processor model | 226V |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 4 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2100 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory | 16 GB |
| Display | |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | ![]() |
| LED backlight | ![]() |
| Anti-glare screen | ![]() |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| HD type | WUXGA |
| Colour gamut | 62.5% |
| Panel type | IPS |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Audio | |
| Built-in microphone | ![]() |
| Speaker power | 1 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | ![]() |
| Number of microphones | 2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Microphone in | ![]() |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | ![]() |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | ![]() |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.39 kg |
| Height | 11.7 mm |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Energy management | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 65 W |
![]() | |
| USB Type-C charging port | ![]() |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | ![]() |
| Spill-resistant keyboard | ![]() |
| Keyboard backlit | ![]() |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Copilot key | ![]() |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ethernet LAN | ![]() |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| WWAN controller | HP R15 5G Solution |
| Mobile network connection | ![]() |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Mobile network generation | 5G |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Drive capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | ![]() |
| SSD interface | PCI Express |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | ![]() |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Security | |
| Cable lock slot | ![]() |
| Fingerprint reader | ![]() |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Password protection | ![]() |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Operating system/software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | ![]() |
| Camera | |
| Front camera | ![]() |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Keyboard included | ![]() |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896267755 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
| Design | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Silver |
| Market positioning | Premium |
| Colour name | Glacier silver |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | ![]() |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 130V |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | ![]() |
| Discrete graphics card | ![]() |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | ![]() |
| Execute Disable Bit | ![]() |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | ![]() |
| Performance | |
| Temperature sensor | ![]() |
| Hall sensor | ![]() |
| Features | |
| Product type | Laptop |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Sparsity support | ![]() |
| Windows Studio effects support | ![]() |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 97 TOPs |
| NPU performance up to | 40 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| GPU performance up to | 53 TOPs |
| Copilot+ PC | ![]() |
| EAN | 0199896267786 |
| Warranty | 1 year |
The HP EliteBook 8 G1i is a business notebook designed for mobile productivity. It is equipped with an Intel Core Ultra 5 225U processor, 16 GB of DDR5-SDRAM, and integrated Intel Arc Graphics for handling standard business applications. The device runs on the Windows 11 Pro operating system and features a 512 GB solid-state drive for storage. With a weight of 1.39 kg and a height of 11.7 mm, its clamshell form factor is intended for professionals who work in various locations.
This notebook features a 14-inch WUXGA display with a 1920 x 1200 resolution and an IPS panel, providing a 16:10 aspect ratio. For network and peripheral connections, it supports the Wi-Fi 7 standard and includes two Thunderbolt 4 ports, an HDMI 2.1 port, and one USB 3.2 Gen 1 Type-A port. The 62 Wh lithium-polymer battery supports HP Fast Charge technology. Integrated security components include a fingerprint reader and HP Wolf Security for Business software.
Key Features:- Intel Core Ultra 5 processor with 8 cores
- 14-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS display
- 16 GB of DDR5 memory, expandable to 64 GB
- 512 GB internal solid-state drive
- Supports Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4 connectivity
- Features a backlit keyboard for use in varied lighting
- Integrated front camera and dual-speaker audio system
- Enabled for mobile network connection
Estimated delivery: 29.04 - 04.05
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 29.04 - 04.05
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 29.04 - 04.05
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 29.04 - 04.05
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 29.04 - 04.05
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 29.04 - 04.05
Estimated delivery time: 29.04 - 03.05
Estimated delivery time: 30.04 - 04.05
Estimated delivery time: 30.04 - 04.05
Estimated delivery time: 30.04 - 03.05
Estimated delivery time: 29.04 - 04.05
Estimated delivery time: 29.04 - 04.05
Estimated delivery time: 30.04 - 03.05


