Thermal Grizzly Minus Pad Advance 120x20x1.5 mm, 4-pack Thermal Pad
Manufacturer: THERMAL GRIZZLY
ID: TG-MP-A-120-20-15-4
2190€
Show VAT 0%
Show VAT 25.5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Weight & dimensions | |
| Weight | 52 g |
| Height | 1.5 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 20 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Design | |
| RoHS compliance | ![]() |
| Features | |
| Type | Thermal pad |
| Easy to install | ![]() |
| Thermal conductivity | 12 W/m·K |
| Product type | Thermal pad |
| Non-conductive | ![]() |
| EAN | 4260711991424 |
The Thermal Grizzly Minus Pad Advance thermal pad is suitable for SSDs, RAM modules, and GPU cooling blocks. This non-conductive interface provides a thermal conductivity of 12 W/m·K to facilitate heat transfer while preventing electrical shorts. Each pad measures 120 mm by 20 mm with a 1.5 mm thickness. This four-pack is easy to install and composed of pad material. The product is RoHS conform and includes four pads for various cooling assembly requirements.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 07.05 - 10.05
Estimated delivery time: 07.05 - 10.05
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

