Thermal Grizzly Minus Pad Advance 120x20x0.5mm 4-pack Thermal Pad, black
Manufacturer: THERMAL GRIZZLY
ID: TG-MP-A-120-20-05-4
2190€
Show VAT 0%
Show VAT 25.5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Weight & dimensions | |
| Weight | 23 g |
| Height | 0.5 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 20 mm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Design | |
| RoHS compliance | ![]() |
| Illumination LED | ![]() |
| Features | |
| Type | Thermal pad |
| Product colour | Black |
| Easy to install | ![]() |
| Product type | Thermal pad |
| Non-conductive | ![]() |
| EAN | 4260711991400 |
The Thermal Grizzly Minus Pad Advance thermal pad is designed for SSDs, GPU coolers, water blocks, voltage regulators, and memory modules. This nonconductive cooling accessory measures 120 mm by 20 mm with a 0.5 mm thickness. Each pack contains 4 pcs of the black, compressible material, which is easy to install for component heat transfer. This product weighs 23 g and maintains RoHS compliance, ensuring safety and reliability for internal PC hardware applications.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Estimated delivery: 07.05 - 11.05
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 07.05 - 10.05
Estimated delivery time: 07.05 - 10.05
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Estimated delivery time: 08.05 - 11.05
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Estimated delivery time: 07.05 - 11.05
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
Estimated delivery time: 08.05 - 10.05
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


