APC Easy UPS On-Line SRV 1000VA 230V with Extended Runtime Battery Pack
Manufacturer: APC
ID: SRV1KIL-E
84290€
Show VAT 0%
Show VAT 25.5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Ports & interfaces | |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlet types | IEC 60320 |
| SmartSlot | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 24.6 kg |
| Height | 238 mm |
| Width | 290 mm |
| Depth | 400 mm |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 27 kg |
| Package depth | 470 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package width | 525 mm |
| Packaging content | |
| Management card included | ![]() |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Battery voltage | 36 V |
| Design | |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Features | |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Surge energy rating | 600 J |
| Noise level | 53 dB |
| Heat dissipation | 372 BTU/h |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Output power | 900 W |
| Crest factor | 3:1 |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Input operation voltage (min) | 105 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Waveform | Sine |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| EAN | 8592978617561 |
| Warranty | 2 years |
| Source: Icecat.biz | |
Unfortunately we don't have any product information for this product.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Estimated delivery: 04.05 - 05.05
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 04.05 - 05.05
Estimated delivery time: 04.05 - 05.05
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 04.05
Estimated delivery time: 04.05
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 05.05
Estimated delivery time: 05.05
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 05.05
Estimated delivery time: 05.05
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 04.05 - 05.05
Estimated delivery time: 04.05 - 05.05
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 04.05 - 05.05
Estimated delivery time: 04.05 - 05.05
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 05.05
Estimated delivery time: 05.05
- leaflet (English)
- User guide (English)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


