Refurbished iPhone 15 256GB, Black (Fair condition, eSIM)
Manufacturer: APPLE
ID: ePC-IP15-256BLACK-M
Free shipping
Select your store
Open today: 10:00 - 18:00
About this store
Open today: 09:00 - 17:00
About this store
Open today: 10:00 - 17:00
About this store
Open today: 10:00 - 18:00
About this store
Open today: 10:00 - 17:00
About this store
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Accessories 24
Price development
| Technical details | |
| Original model name | iPhone 15 |
| Launch date | 2023 |
| Repairability index | 7.5 |
| Processor | |
| Processor model | A16 |
| Processor family | Apple |
| Processor cores | 6 |
| Coprocessor | ![]() |
| Coprocessor cores | 16 |
| Coprocessor model | Neural Engine |
| Display | |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display diagonal | 15.5 cm (6.1") |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Display resolution | 2556 x 1179 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel density | 460 ppi |
| Fingerprint resistant | ![]() |
| Panel type | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Brand specific technologies | Dynamic Island, Haptic touch, True Tone, Wide color (P3) |
![]() | |
| Display glass type | Ceramic Shield |
| High Dynamic Range (HDR) supported | ![]() |
| Oleophobic coating | ![]() |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Extreme Dynamic Range (XDR), High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 2000 cd/m² |
| Display technology marketing name | Super Retina XDR |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 171 g |
| Height | 147.6 mm |
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| 3G bands supported | 850,900,1700,1900,2100 MHz |
| SIM card type | eSIM |
| AirPlay | ![]() |
| Near Field Communication (NFC) | ![]() |
| 4G standard | TD-LTE & FDD-LTE |
| 3G standards | DC-HSDPA, HSPA+, UMTS |
| MIMO | ![]() |
| iBeacon | ![]() |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | ![]() |
| Mobile network generation | 5G |
| Frequency band | Penta-band |
| 5G standard | NR, NR mmWave |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | ![]() |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | ![]() |
![]() | |
| Navigation | |
| Electronic compass | ![]() |
| GPS (satellite) | ![]() |
| Wi-Fi positioning | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| Position location | ![]() |
| BeiDou | ![]() |
| Galileo | ![]() |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | ![]() |
| Certificates | |
| Head SAR (EU) | 0.98 W/kg |
| Body SAR (EU) | 0.98 W/kg |
| Extremities SAR (EU) | 2.98 W/kg |
| Operating system/software | |
| Platform | iOS |
| Bundled software | iMovie Pages Keynote Numbers GarageBand Apple Store Trailers iTunes Remote Clips Support |
| Operating system installed | iOS 17 |
| Windows operating systems supported | ![]() |
| Mac operating systems supported | ![]() |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Camera | |
| Digital zoom | 10x |
| Optical zoom | 4x |
| Image stabilizer | ![]() |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Auto focus | ![]() |
| Night mode | ![]() |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Panorama | ![]() |
| Face detection | ![]() |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Geotagging | ![]() |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Video stabilizer | ![]() |
| Multi-shot | ![]() |
| Self-timer | ![]() |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Portrait mode | ![]() |
| Rear camera type | Dual camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 1.6 |
| Second rear camera aperture number | 1.6 |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Time lapse mode | ![]() |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera flash | ![]() |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Rear camera focal length | 2.6 cm |
| Second rear camera focal length | 5.2 cm |
| Optical zoom out | 2x |
| Optical zoom in | 2x |
| Lens cover material | Sapphire crystal |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Audio zoom | ![]() |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 80 h |
| Continuous video playback time | 20 h |
| Other features | |
| Doesn't contain | Arsenic, Beryllium, Mercury, PVC/BFR |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| Waterproof up to | 6 m |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Protection features | Dust resistant, Splash proof, Water resistant |
| Refurbished | ![]() |
| Refurbished grade | Grade C |
| Sensors | |
| Orientation sensor | ![]() |
| Barometer | ![]() |
| Proximity sensor | ![]() |
| Ambient light sensor | ![]() |
| Accelerometer | ![]() |
| Gyroscope | ![]() |
| Performance | |
| Speakerphone | ![]() |
| Voice dialling | ![]() |
| Vibrating alert | ![]() |
| Fast charging | ![]() |
| Voice commands | ![]() |
| Video call | ![]() |
| Face recognition | ![]() |
| Hearing aid compatibility | M3, T4 |
| Wireless charging | ![]() |
| 5 | |
| Accessibility features | AssistiveTouch, Back Tap, Closed Captions, Magnifier, Real-time text (RTT), Siri and Dictation, Spoken Content, Switch Control, Teletype (TTY), Type to Siri, Voice Control, VoiceOver, Zoom |
| Crash detection | ![]() |
| Emergency SOS (satellite) | ![]() |
| Features | |
| Terms & conditions | Condition: Working |
| Product type | Refurbished smartphone |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| Audio formats supported | AAC, AAC-LC, AAX, AAX+, AC3, EAC3, FLAC, HE-AAC, HE-AAC v2, MP3, PCM |
| Video formats supported | H.264, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
Phone Grade: Working condition
The product is fully functional but may have visible signs of wear, such as scratches or other marks on the screen or frame. The product is unlocked, tested, and functions like new. The battery is guaranteed to be above 80% of its original capacity.
The product is fully functional but may have visible signs of wear, such as scratches or other marks on the screen or frame. The product is unlocked, tested, and functions like new. The battery is guaranteed to be above 80% of its original capacity.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Postal package
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Epico Edge to Edge Glass, iPhone 15 - Screen Glass (2pcs)
Add to cart
34,90€
Expected delivery: 30.04 - 04.05
In stock
Apple iPhone FineWoven Wallet with MagSafe, Fox Orange
Add to cart
69,00€
+1
Expected delivery: 30.04 - 04.05
In stock
GEAR Wallet MagSeries, iPhone 15 - Wallet Case, Black
Add to cart
18,90€
Expected delivery: 05.05
Available from supplier
Epico ImpactCeramic Glass 3D Ultra-wide Fit with dust-free applicator for iPhone 15/16
Add to cart
44,90€
Expected delivery: 07.05 - 11.05
Available from supplier
Apple 70W USB-C Power Adapter
Add to cart
65,00€
Other versions available
Expected delivery: 30.04 - 04.05
Available from supplier
PanzerGlass Ultra-Wide Fit iPhone 15 - Screen Protector, Anti Blue-Light, Anti-Reflective
Add to cart
27,90€
Expected delivery: 01.05 - 04.05
Available from supplier
TECH21 EvoLite Case for iPhone 15, Lavender
Add to cart
16,90€
Expected delivery: 30.04 - 04.05
Available from supplier
Dbramante1928 eco-shield Privacy, iPhone 16 / 15 - Screen Glass
Add to cart
24,90€
Expected delivery: 01.05 - 04.05
Available from supplier
Apple iPhone FineWoven Wallet with MagSafe, Navy
Add to cart
69,00€
+1
Expected delivery: 01.05 - 04.05
Available from supplier
PanzerGlass iPhone 15 HardCase, Transparent
Add to cart
30,90€
Expected delivery: 01.05 - 04.05
Available from supplier
Dbramante1928 Greenland, iPhone 15 - Case, Pink Sand
Add to cart
19,90€
Expected delivery: 01.05 - 04.05
Available from supplier
Apple iPhone, MagSafe - FineWoven wallet, Deep Blue
Add to cart
69,00€
Expected delivery: 30.04 - 04.05
Available from supplier
TECH21 Evo Lite iPhone 15 Denim Blue
Add to cart
16,90€
Expected delivery: 30.04 - 04.05
Available from supplier
TECH21 Evo Lite iPhone 15 Khaki Green
Add to cart
17,90€
Expected delivery: 30.04 - 04.05
Available from supplier
Epico 3D+ Glass Blue Light Protection with installation frame iPhone 15
Add to cart
14,90€
Expected delivery: 07.05 - 11.05
Available from supplier
Dbramante1928 Helsinki MagSafe, iPhone 15 - Wallet Case, Black
Add to cart
39,90€
Other versions available
Expected delivery: 01.05 - 04.05
Available from supplier
Zagg InvisibleShield Glass Elite iPhone 16 / 15 - Screen Protector
Add to cart
17,90€
Expected delivery: 30.04 - 04.05
Available from supplier
Zagg InvisibleShield Glass XTR3 iPhone 15 - Screen Protector
Add to cart
43,90€
No delivery info
Not in stock
Zagg InvisibleShield Glass Elite VisionGuard iPhone 15 - Screen Protector
Add to cart
58,90€
No delivery info
Not in stock
Zagg InvisibleShield Glass Elite Privacy Anti-Glare iPhone 16 / 15 - Screen Protector
Add to cart
25,90€
No delivery info
Not in stock
Insmat Premium Flip Case, iPhone 15 - Wallet Case, Brown
Add to cart
23,90€
Other versions available
No delivery info
Not in stock
Dbramante1928 eco-shield, iPhone 15 - Screen Glass
Add to cart
26,90€
Other versions available
No delivery info
Not in stock
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


