197190€
Show VAT 0%
Show VAT 25.5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Technical details | |
| Gross weight | 44.1 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 35 kg |
| Height | 1540 mm |
| Width | 690 mm |
| Depth | 170 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 787 mm |
| Package height | 292 mm |
| Package width | 1651 mm |
| Ergonomics | |
| Pan range | -5 - 5° |
| Height adjustment range | 229 |
| Other features | |
| Mounting interface | VESA |
| Screen size compatibility | 22 |
| Gross weight | 44.1 kg |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Mounting | |
| Maximum weight capacity | 14.9 kg |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| EAN | 0698833009651 |
| Warranty | 5 years |
| Source: Icecat.biz | |
Secure, complete, compact workstation. Perfect for space-constrained patient rooms, the low profile vertical lift provides 9" (23 cm) of smooth height adjustment and folds into a slim, compact unit when not in use. Its keyless locking mechanism protects patient data for compliance with privacy requirements.
The slide-out, negative-tilt keyboard tray enhances user comfort, and the panning capability of the monitor and keyboard promotes patient-caregiver interaction. A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning a snap!
Benefits
Secure Equipment and Patient Data
- Keyless locking mechanism protects patient data and aids in the compliance with privacy requirements like HIPAA
- Separate locking storage for CPU
Premium Ergonomics
- Nine-inch (229 mm) vertical adjustment of monitor and keyboard in tandem enhances ergonomics for multiple users
- Slide-out keyboard tray extends an extra 5" (125 mm) and pans for comfortable data entry
- Ergonomic negative-tilt keyboard tray with left or right mouse tray ensures wrists remain in a neutral position during data entry
- Patented counterbalance system provides smooth adjustment while maintaining touch-screen stability
Low profile—only 6.75" (17.2 cm) deep—and narrow width make it perfect for space-constrained areas
Easy to use: Quick, simple 4-step installation and effortless operation
Advanced open-architecture design supports future hardware upgrades
Cable management system conceals and organizes wires and cords
Extremely easy to clean; promotes infection control
Attractive design; hides clutter associated with computer equipment
The slide-out, negative-tilt keyboard tray enhances user comfort, and the panning capability of the monitor and keyboard promotes patient-caregiver interaction. A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning a snap!
Benefits
Secure Equipment and Patient Data
- Keyless locking mechanism protects patient data and aids in the compliance with privacy requirements like HIPAA
- Separate locking storage for CPU
Premium Ergonomics
- Nine-inch (229 mm) vertical adjustment of monitor and keyboard in tandem enhances ergonomics for multiple users
- Slide-out keyboard tray extends an extra 5" (125 mm) and pans for comfortable data entry
- Ergonomic negative-tilt keyboard tray with left or right mouse tray ensures wrists remain in a neutral position during data entry
- Patented counterbalance system provides smooth adjustment while maintaining touch-screen stability
Low profile—only 6.75" (17.2 cm) deep—and narrow width make it perfect for space-constrained areas
Easy to use: Quick, simple 4-step installation and effortless operation
Advanced open-architecture design supports future hardware upgrades
Cable management system conceals and organizes wires and cords
Extremely easy to clean; promotes infection control
Attractive design; hides clutter associated with computer equipment
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Postal package
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
- standard (English)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.
